Koziegłowski majorat Pankratiewów (1835-1919)
Autor: Anna Niedbała
- ENCYKLOPEDIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
- TOM: 12 (2025)
Majorat koziegłowski to określenie używane na dobra ziemskie znajdujące się na terenie ziemi koziegłowskiej, które w roku 1835 w formie niezbywalnej i dziedzicznej donacji na mocy carskiego ukazu nadano generałowi Nikicie Pankratiewowi i jego potomkom. Donacja, obejmująca „dobra Koziegłowy, [...] z należącemi do nich folwarkami, wsiami i innemi użytkami i przynależytościami do wysokości czystego rocznego dochodu złotych polskich dwudziestu tysięcy”[1], pozostawała w rękach rosyjskiego rodu Pankratiewów do 1919 roku.
Dzieje koziegłowskich dóbr ziemskich do 1835 roku
Najstarsze dzieje koziegłowskich dóbr ziemskich, podobnie jak samego miasta, sięgają okresu średniowiecza. Kronikarz Jan Długosz pisał o nich: „miasto i zamek w ziemi siewierskiej”[2], położonej na geograficznej i kulturowej granicy dzielącej Małopolskę od Śląska. Legendarnym założycielem Koziegłów miał być Drogosław herbu Zerwikaptur, którego potomkom nie udało się jednak utrzymać koziegłowskich włości. Na przełomie XII i XIII wieku tereny te dostały się pod władanie wojewody krakowskiego Mikołaja, herbu Lis[3], który od księcia Kazimierza Sprawiedliwego otrzymał pozwolenie na budowę zamku warownego. Dobra należące do Mikołaja stały się zaczątkiem koziegłowskich dóbr ziemskich.
W latach 1178/1179-1443 cała ziemia siewierska, a wraz z nią także dobra koziegłowskie, znalazły się pod panowaniem książąt śląskich. Przez cały ten okres dzieliły - zarówno w aspekcie administracyjnym, jak i kulturowym - losy piastowskich księstw górnośląskich. W 1281 roku zostały włączone do księstwa bytomskiego, które od 1327 roku związane było stosunkiem lennym z państwem czeskim rządzonym przez Luksemburczyków. W pierwszej połowie XIV wieku w wyniku transakcji handlowych między przedstawicielami poszczególnych gałęzi Piastów śląskich, wraz z ziemią siewierską przeszły najpierw w posiadanie Piastów cieszyńskich, a później książąt jaworsko-świdnickich[4].
W drugiej połowie XIV wieku w posiadanie dóbr koziegłowskich wszedł kasztelan sądecki i starosta kolski - Krystyn I herbu Lis, pozostający w bliskich stosunkach z ówczesnym królem Polski, Władysławem Jagiełłą. W 1443 roku ziemia siewierska, wraz z wchodzącymi w jej skład dobrami koziegłowskimi, została zakupiona przez biskupów krakowskich, pełniących odtąd na tym terenie rolę książąt siewierskich[5]. Same dobra koziegłowskie formalnie natomiast nadal stanowiły własność potomków Krystyna I, członków rodu Koziegłowskich herbu Lis - stąd zwane były również Lisowszczyzną[6]. W okresie władania nimi przez starostę lelowskiego, Jana Koziegłowskiego, w skład Lisowszczyzny wchodziły: „miasto Koziegłowy i wsi Cynków, Gęzin, Gniazdów, Koclin, Koziegłówki, Kruszyny, Kamienica, Kuźnica, Lgota, Myszków, Siedlec, Smardzew, Winowno i Wojsławice czyli I miasto i 14 wsi”[7]. Po śmierci Jana jego syn, Krystyn IV, odsprzedał dobra koziegłowskie w 1519 roku Janowi Konarskiemu, biskupowi krakowskiemu, za 10 000 florenów[8]. W ten sposób zostały one na ponad 200 lat bezpośrednio włączone do „dóbr biskupów krakowskich księstwa Siewierskiego”[9], gdzie gospodarczo odgrywały rolę głównego centrum górniczo-hutniczego księstwa[10].
Do roku 1790, tj. do likwidacji księstwa siewierskiego i jego odrębności ustrojowej przez Sejm Czteroletni oraz przyłączenia do Rzeczpospolitej leżących w jego obrębie ziem, klucz koziegłowski stanowił obok klucza siewierskiego jedną z dwóch jednostek zarządu dóbr przez biskupów krakowskich[11]. Zarząd ten biskupi krakowscy zwykle wykonywali poprzez dzierżawienie dóbr koziegłowskich osobom prywatnym. W skład dóbr koziegłowskich wchodziły dwa kompleksy biskupiego majątku: majątek dworski (zamkowy) zarządzany przez starostę oraz tzw. Wójtostwo Koziegłowskie, którym kierował wójt[12]. Siedzibą klucza koziegłowskiego, gdzie m.in. wykonywano sądownictwo związane ze sprawami z klucza, był koziegłowski zamek. Jednym z zarządców tego zamku w pierwszej połowie XVII wieku był starosta Aleksander Denis (Dynis) - „sługa biskupa krakowskiego”, który według pisarza Waleriana Nekady-Trepki miał wyróżniać się spośród polskich szlachciców kolorem skóry: „Dynis Aleksander, Murzyn,[...]. Temu zasługi dał był biskup… Za starostę w Koziegłowach był w Siewierszczyźnie”[13]. Starostowie rezydowali jednak nie na niszczejącym koziegłowskim zamku, ale w byłym dworze rodu Lisów, który wśród okolicznej ludności zyskał nazwę Pałacu Biskupów.
Po trzecim rozbiorze Polski ziemia siewierska i dobra ziemskie koziegłowskie znalazły się w granicach zaboru pruskiego, wchodząc do roku 1807 w skład nowej prowincji pruskiej, tzw. Nowego Śląska. W 1807 roku ziemie Nowego Śląska zostały włączone do Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim znalazły się w granicach Królestwa Polskiego[14]. Aż do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku ziemia koziegłowska leżała dokładnie na pograniczu zaborów pruskiego i rosyjskiego, oddzielając historyczne tereny Małopolski i Górnego Śląska[15].
- ↑ Dziennik Praw Królestwa Polskiego [dalej DPKP], t. 17, nr 62 [1835/1836], s. 330-331.
- ↑ J. Długosz, Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis, T. 2, Kraków 1864, s. 191, https://polona.pl/item-view/da61d616-9ce0-4402-85d9-34d0aff78806?page=6 [Polona, dostęp: 01.09.2024].
- ↑ F. Kiryk, Siewierz, Czeladź, Koziegłowy. Studia i materiały z dziejów Siewierza i Księstwa Siewierskiego, Katowice 1994, s. 259.
- ↑ J. Sperka, Księstwo siewierskie, ”Encyklopedia Województwa Śląskiego”, T. 1 [2014], https://ibrbs.pl/index.php/Ksi%C4%99stwo_siewierskie [dostęp: 01.09.2024].
- ↑ Tamże.
- ↑ L. Jagoda, Koziegłowy i Wolna Wieś Gniazdów, Koziegłowy 2014, s. 50.
- ↑ H. Polaczkówna, Szlachta na Siewierzu Biskupim w latach 1442-1790. Z mapą rozsiedlenia Siewierza i z trzema tablicami w tekście, Lwów 1913, s. 23,http://www.quomodo.org.pl/dane/genealogia/Szlachta_na_Siewierzu_Biskupim.pdf [dostęp: 01.09.2024].
- ↑ F. Kiryk, Siewierz, Czeladź, Koziegłowy..., s. 269.
- ↑ J. Wiśniewski, Diecezja Częstochowska. Opis historyczny kościołów i zabytków w dekanatach: będzińskim, dąbrowskim, sączowskim, zawierciańskim i żareckim oraz parafji Olsztyn, Marjówka Opoczyńska 1936, s. 137.
- ↑ J. Wiśniewska, Dzieje Miasta i Gminy Koziegłowy, Katowice 1996, s. 46.
- ↑ A. Nowakowski, Dzieje ustroju i prawa księstwa siewierskiego, Warszawa 1992, s. 58.
- ↑ L. Jagoda, Koziegłowy w Księstwie Siewierskim, ”Koziegłowy dawno temu. Blog historyczny Leonarda Jagody”, https://historia.kozieglowy.org/r-3-kozieglowy-w-ksiestwie-siewierskim/ [dostęp: 01.09.2024].
- ↑ N.W. Trepka, Liber generationis plebeanorum (Liber chamorum), oprac. R. Leszczyński, Wrocław 1995, s. 340.
- ↑ J. Sperka, Księstwo siewierskie, ”Encyklopedia Województwa Śląskiego”, T. 1 [2014], https://ibrbs.pl/index.php/Ksi%C4%99stwo_siewierskie [dostęp: 01.09.2024].
- ↑ L. Jagoda, Zakamarki historii – pałac w Czarnym Lesie, ”Koziegłowy dawno temu. Blog historyczny Leonarda Jagody”, https://historia.kozieglowy.org/r-7-zakamarki-historii-palac-w-czarnym-lesie/ [dostęp: 01.09.2024].