Zlewnia Przemszy: Różnice pomiędzy wersjami

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:




Przemsza jest lewostronnym dopływem Wisły, do której uchodzi w okolicach Oświęcimia. Przemsza powstaje z połączenia Czarnej Przemszy i Białej Przemszy w 23,8 km jej biegu i odwadnia zlewnię o powierzchni 2125,5 km2 (środkowo-wschodnią część województwa śląskiego i zachodni skrawek województwa małopolskiego)<ref>Podział hydrograficzny Polski. IMiGW, Warszawa 1983. s. 312</ref>. Pod względem fizycznogeograficznym Przemsza drenuje częściowo obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Śląskiej oraz w niewielkiej części Kotliny Oświęcimskiej. W granicach województwa śląskiego znajduje się ok. 1500 km2 dorzecza Przemszy tj. ok. 70,5% jego powierzchni całkowitej.
[[Przemsza]] jest lewostronnym dopływem [[Wisła|Wisły]], do której uchodzi w okolicach [[Oświęcim|Oświęcimia]]. Przemsza powstaje z połączenia [[Czarna Przemsza|Czarnej Przemszy]] i [[Biała Przemsza|Białej Przemszy]] w 23,8 km jej biegu i odwadnia zlewnię o powierzchni 2125,5 km2 (środkowo-wschodnią część [[województwo śląskie|województwa śląskiego]] i zachodni skrawek [[województwo małopolskie|województwa małopolskiego]])<ref>Podział hydrograficzny Polski. IMiGW, Warszawa 1983. s. 312</ref>. Pod względem fizycznogeograficznym Przemsza drenuje częściowo obszar [[Wyżyna Krakowsko-Częstochowska|Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej]],[[Wyżyna Śląska|Wyżyny Śląskiej]] oraz w niewielkiej części Kotliny Oświęcimskiej. W granicach województwa śląskiego znajduje się ok. 1500 km2 dorzecza Przemszy tj. ok. 70,5% jego powierzchni całkowitej.

Wersja z 07:00, 25 paź 2016

Autor: Mariusz Rzętała


Przemsza jest lewostronnym dopływem Wisły, do której uchodzi w okolicach Oświęcimia. Przemsza powstaje z połączenia Czarnej Przemszy i Białej Przemszy w 23,8 km jej biegu i odwadnia zlewnię o powierzchni 2125,5 km2 (środkowo-wschodnią część województwa śląskiego i zachodni skrawek województwa małopolskiego)[1]. Pod względem fizycznogeograficznym Przemsza drenuje częściowo obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej,Wyżyny Śląskiej oraz w niewielkiej części Kotliny Oświęcimskiej. W granicach województwa śląskiego znajduje się ok. 1500 km2 dorzecza Przemszy tj. ok. 70,5% jego powierzchni całkowitej.

  1. Podział hydrograficzny Polski. IMiGW, Warszawa 1983. s. 312