Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski: Różnice pomiędzy wersjami

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Kategoria:Czasopisma Autor: Michał Garbacz „Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski” – tygodnik urzędowy ukazujący się w soboty w latach 1922-1939...")
 
Linia 7: Linia 7:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
#Długajczyk E. Oblicze polityczne i własnościowe prasy polskiej w województwie śląskim 1922-1939, Katowice 1990, s. 87.
#Długajczyk E., Oblicze polityczne i własnościowe prasy polskiej w województwie śląskim 1922-1939, Katowice 1990, s. 87.


==Śląska Biblioteka Cyfrowa==
==Śląska Biblioteka Cyfrowa==
[http://www.sbc.org.pl/dlibra/publication?id=206245 Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski]
[http://www.sbc.org.pl/dlibra/publication?id=206245 Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski]

Wersja z 12:51, 28 sty 2016

Autor: Michał Garbacz

„Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski” – tygodnik urzędowy ukazujący się w soboty w latach 1922-1939 w Tarnowskich Górach, miał charakter regionalny, ograniczony do powiatu tarnogórskiego. W 1924 roku połączony z prywatną gazetą „Tygodnik na Miasto i Powiat Tarnowskie Góry i Okolicę”, której wydawcą był Konstanty Lipski, właściciel Drukarni Polskiej. W ten sposób powstał „Tygodnik, Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski”, który dzielił się na dwie części: dział urzędowy i dział ogólny. Dział urzędowy zawierał informacje urzędowe, dział ogólny zawierał informacje ze świata i powiatu tarnogórskiego. Od 1927 roku Orędownik znowu ukazywał się samodzielnie.

Redaktorami byli: Wincenty Buczek, potem Jan Zejer. Od 1927 roku każdy egzemplarz opatrzony był polskim orłem i miał spis treści. Gazeta zawierała informacje urzędowe i służyła jako oficjalny organ do publikacji zarządzeń administracji państwowej, władz wojewódzkich i starostwa tarnogórskiego. Publikowano w niej także informacje o najważniejszych wydarzeniach państwowych oraz materiały statystyczne. Ponadto w gazecie zamieszczano ogłoszenia i reklamy. Duży nacisk kładziono na treści ważne dla rolników, dotyczące chorób zwierząt. Wydawcą był Wydział Powiatowy w Tarnowskich Górach. Gazeta drukowana była w drukarniach: Polskiej K. Lipski w Tarnowskich Górach, potem św. Wojciecha w Radzionkowie.

Bibliografia

  1. Długajczyk E., Oblicze polityczne i własnościowe prasy polskiej w województwie śląskim 1922-1939, Katowice 1990, s. 87.

Śląska Biblioteka Cyfrowa

Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski