Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Autor: Michał Garbacz

ENCYKLOPEDIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
TOM: 2 (2015)


Strona tytułowa przykładowego numeru gazety.

„Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski” – tygodnik urzędowy ukazujący się w soboty w latach 1922-1939 w Tarnowskich Górach, miał charakter regionalny, ograniczony do powiatu tarnogórskiego. W 1924 roku połączony z prywatną gazetą „Tygodnik na Miasto i Powiat Tarnowskie Góry i Okolicę”, której wydawcą był Konstanty Lipski, właściciel Drukarni Polskiej. W ten sposób powstał „Tygodnik, Orędownik Powiatowy na Powiat Tarnogórski”, który dzielił się na dwie części: dział urzędowy i dział ogólny. Dział urzędowy zawierał informacje urzędowe, dział ogólny zawierał informacje ze świata i powiatu tarnogórskiego. Od 1927 roku Orędownik znowu ukazywał się samodzielnie.

Redaktorami byli: Wincenty Buczek, potem Jan Zejer. Od 1927 roku każdy egzemplarz opatrzony był polskim orłem i miał spis treści. Gazeta zawierała informacje urzędowe i służyła jako oficjalny organ do publikacji zarządzeń administracji państwowej, władz wojewódzkich i starostwa tarnogórskiego. Publikowano w niej także informacje o najważniejszych wydarzeniach państwowych oraz materiały statystyczne. Ponadto w gazecie zamieszczano ogłoszenia i reklamy. Duży nacisk kładziono na treści ważne dla rolników, dotyczące chorób zwierząt. Wydawcą był Wydział Powiatowy w Tarnowskich Górach. Gazeta drukowana była w drukarniach: Polskiej K. Lipski w Tarnowskich Górach, potem św. Wojciecha w Radzionkowie.

Bibliografia

  1. Długajczyk E., Oblicze polityczne i własnościowe prasy polskiej w województwie śląskim 1922-1939, Katowice 1990, s. 87.

Śląska Biblioteka Cyfrowa