Neisser Kreis-Blatt

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Autor: Michał Garbacz

ENCYKLOPEDIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
TOM: 2 (2015)


Strona tytułowa pierwszego numeru gazety.

„Neisser Kreis-Blatt” – tygodnik urzędowy ukazujący się w latach 1842-1940 w Nysie w języku niemieckim. Od stycznia 1941 roku ówczesny landrat powiatu nyskiego Josef Heukeshoven zarządził wydawanie gazety urzędowej pod nowym tytułem „Dienstliche Mitteilungsblatt des Landrats des Kreises Neisse”. Tygodnik był kolportowany raz w tygodniu, najpierw w soboty a od schyłku XIX wieku w czwartki. Jego wydawcą był urząd starosty nyskiego (Landratsamt). Redaktorami byli sekretarze powiatowi, m.in.: Pickart, Tannert, Stehr, Hampel, Roesner. Gazeta zawierała informacje urzędowe i służyła jako oficjalny organ do publikacji zarządzeń władz. Ukazywały się w niej także informacje o najważniejszych wydarzeniach państwowych oraz materiały statystyczne (oficjalnie w pierwszym numerze z 1. października 1842 zawiadamiano, że oprócz ogłoszeń gazeta zamieszcza „artykuły o gospodarce, sztuce i wytwórczości, a ponadto artykuły na tematy potrzebne dla dobra wspólnego”). Ponadto w tygodniku zamieszczano ogłoszenia prywatne i reklamy. W razie specjalnych potrzeb, np. wyborów, ukazywały się nieregularnie dodatki pod tytułem: „Sonderbeilage. Neisser Kreis-Blatt”.

Tygodnik drukowany był na początku w Müllersche Buchdruckerei (drukarnia J.A. Müllera w Nysie; która używała później nazwy Müllersche Buch- und Steindruckerei), a od 1857 roku w drukarni Adolf Letzel/Eugen Letztel także mieszczącej się w Nysie na Bischoffstr. 76). Gazeta obejmowała swoim zasięgiem cały powiat nyski. Nakład przed I wojną światową sięgał 500-600 egzemplarzy, w latach 20. XX wieku wzrósł do 1000-1500 550 egzemplarzy, by spaść ponownie do 500 egzemplarzy przed wybuchem II wojny światowej.

Bibliografia

  1. Gröschel B., Die Presse Oberschlesiens von den Anfängen bis zum Jahre 1945, Dokumentation und Strukturbeschreibung, Berlin 1993, s. 172-173.

Śląska Biblioteka Cyfrowa