Hindenburger Kreis-Blatt

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Autor: Prof.zw.dr hab.Ryszard Kaczmarek

ENCYKLOPEDIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
TOM: 2 (2015)


Przykładowa strona tytułowa gazety.

„Hindenburger Kreis-Blatt” – tygodnik urzędowy dla powiatu zabrzańskiego ukazujący się od stycznia 1874 roku, najpierw pod tytułem „Zabrzer Kreis-Blatt”, a od 1915 „Hindenburger Kreis Blatt” (po zmianie nazwy powiatu Zabrze na Landkreis Hindenburg). Ukazywała się w języku niemieckim, jednak w latach 20. XX wieku niektóre ogłoszenia były zamieszczane w tłumaczeniu na język polski. Wydawcą był urząd starosty zabrzańskiego (Landratsamt). Gazeta zawierała informacje urzędowe i służyła jako oficjalny organ do publikacji zarządzeń władz niemieckich: centralnych, władz rejencji opolskiej, a przede wszystkim starostwa (landratury) zabrzańskiego. W czasie I wojny światowej ukazywały się w niej ponadto ogłoszenia władz wojskowych. Publikowano w niej także materiały statystyczne. W gazecie zamieszczano płatne ogłoszenia prywatne i reklamy. W razie potrzeby pilnego druku ogłoszeń zarządzano wydawanie pojedynczych dodatków nadzwyczajnych.

Redaktorami w XIX wieku m.in. byli: Guckel, Grzeschiok. Początkowo drukowana w zabrzańskiej Drukarni J. Mücke, od 1905 roku wydawana była w Drukarni Max Czech Zabrze/Hindenburg. Gazeta obejmowała swoim zasięgiem powiat zabrzański. Ukazywała się nadal w okresie dwudziestolecia międzywojennego w latach 20. XX wieku.

Bibliografia

  1. Gröschel B., Die Presse Oberschlesiens von den Anfängen bis zum Jahre 1945, Dokumentation und Strukturbeschreibung, Berlin 1993, s. 108.
  1. http://zefys.staatsbibliothek-berlin.de/list/title/zdb/24372031/.

Śląska Biblioteka Cyfrowa