Gazeta Powiatowa Powiatu Świętochłowickiego

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Autor: Michał Garbacz

ENCYKLOPEDIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
TOM: 2 (2015)


Przykładowa strona tytułowa gazety.

„Gazeta Powiatowa Powiatu Świętochłowickiego” – tygodnik urzędowy ukazujący się w latach 1922-1938 w Świętochłowicach, miał charakter regionalny ograniczony do powiatu świętochłowickiego. Wydawany do 1927 roku w wersji dwujęzycznej polsko-niemieckiej pod wspólnym tytułem: „Gazeta Powiatowa powiatu Świętochłowickiego”/”Kreisblatt des Kreises Świętochłowice”. Wydawcą gazety było starostwo Świętochłowice, potem wydział powiatowy. Każdy egzemplarz opatrzony był polskim orłem i zawierał spis treści. Gazeta ukazywała się w soboty. Zawierała informacje urzędowe i służyła jako oficjalny organ do publikacji zarządzeń władz. Publikowano w niej także informacje o najważniejszych wydarzeniach państwowych oraz materiały statystyczne i ceny maksymalne. Ponadto w gazecie zamieszczano ogłoszenia i reklamy. Redaktorami byli m.in.: Josionek, Jonda, Siwy.

Drukowana była w drukarniach: P.A. Panhirsh w Hajdukach Wielkich, „Polak” w Katowicach, Konrad Leksan w Świętochłowicach, Edyta Leksan w Świętochłowicach, „Poligraf” T. Wieczorek w Świętochłowicach.

Bibliografia

Gröschel B., Die Presse Oberschlesiens von den Anfängen bis zum Jahre 1945, Dokumentation und Strukturbeschreibung, Berlin 1993, s. 280.

Śląska Biblioteka Cyfrowa