Wody powierzchniowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 5: Linia 5:
Współczesny układ sieci rzecznej jest wynikiem wielu procesów geomorfologiczno-geologicznych. Województwo śląskie odznacza się znacznym zróżnicowaniem topograficz-nym, co bezpośrednio wpływa na urozmaicenie powierzchniowej sieci hydrograficznej (rys. 1). Położenie w strefie krajobrazu staroglacjalnego decyduje o stosunkowo nikłym udziale wód w powierzchni ogólnej obszaru, tym niemniej urozmaicenie i wzrost powierzchni wodnej zapew-niła wielowiekowa działalność o charakterze antropogenicznym, której skutkami jest wiele sztucznych elementów powierzchniowej sieci hydrograficznej. Obszar województwa znajduje się w zlewisku Oceanu Atlantyckiego, a konkretnie zlewisk dwóch mórz śródziemnych: Bałtyckiego i Czarnego. Grunty pod wodami powierzchniowymi na obszarze województwa ślą-skiego łącznie zajmują 18 462 ha, co stanowi zaledwie 1,5% jego powierzchni<ref>Rocznik statystyczny województwa śląskiego 2012, Katowice 2012. s. 84.</ref>.
Współczesny układ sieci rzecznej jest wynikiem wielu procesów geomorfologiczno-geologicznych. Województwo śląskie odznacza się znacznym zróżnicowaniem topograficz-nym, co bezpośrednio wpływa na urozmaicenie powierzchniowej sieci hydrograficznej (rys. 1). Położenie w strefie krajobrazu staroglacjalnego decyduje o stosunkowo nikłym udziale wód w powierzchni ogólnej obszaru, tym niemniej urozmaicenie i wzrost powierzchni wodnej zapew-niła wielowiekowa działalność o charakterze antropogenicznym, której skutkami jest wiele sztucznych elementów powierzchniowej sieci hydrograficznej. Obszar województwa znajduje się w zlewisku Oceanu Atlantyckiego, a konkretnie zlewisk dwóch mórz śródziemnych: Bałtyckiego i Czarnego. Grunty pod wodami powierzchniowymi na obszarze województwa ślą-skiego łącznie zajmują 18 462 ha, co stanowi zaledwie 1,5% jego powierzchni<ref>Rocznik statystyczny województwa śląskiego 2012, Katowice 2012. s. 84.</ref>.


==1. Działy wodne i podział hydrograficzny==
==Działy wodne i podział hydrograficzny==
 
Przez teren województwa śląskiego przebiega z południa na północ dział wodny między dorzeczami Wisły i Odry, należącymi do zlewiska Morza Bałtyckiego. Wisła oraz jej dopływy odwadniają tereny o powierzchni około 5459,9 km²(44,3% powierzchni województwa), natomiast dorzecze Odry w granicach województwa śląskiego zajmuje 6848,9 km², co stanowi około 55,5% jego powierzchni. Pozostałe tereny należą do dorzecza Dunaju – odwadniane są za pośrednictwem Czadeczki i jej dopływów do Morza Czarnego. Powierzchnia zlewni Czadeczki na terenie Polski wynosi 24,3 km².
W południowej części województwa (na wschód i północ od Istebnej), dział wodny I rzędu stanowią wzniesienia Beskidu Śląskiego, a linię tą wyznaczają: Koczy Zamek (846 m n.p.m.), Tyniok (891 m n.p.m.), Ganczorka (909 m n.p.m.), Karolówka (931 m n.p.m.), Beskidek (795 m n.p.m.), Mrózków (816 (891 m n.p.m.) oraz Kiczory (990 m n.p.m.). Następnie na odcinku nieco ponad 10 km linia rozdzielająca dwa największe dorzecza w Polsce pokrywa się z granicą państwową pomiędzy Polską i Republiką Czeską. Ponownie na teren województwa śląskiego opisywany dział wodny wkracza w okolicy szczytu Małej Czantorii i biegnie dalej na północ, z niewielkimi odchyleniami w kierunku zachodnim i wschodnim. Na wielu odcinkach środkowej części województwa śląskiego utożsamianego z Wyżyną Śląską z uwagi na znaczne zaburzenia pierwotnego ukształtowania terenu oraz wysoki stopień zabudowy obszaru, dział wodny ma charakter niepewny i linia ta jest trudna do wyznaczenia a na niektórych odcinkach praktycznie niemożliwa<ref>Podział hydrograficzny Polski. Część II. Mapa 1:200 000, Warszawa 1980.</ref>.W wyniku osiadania terenu oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej nastąpiły wyraźne zmiany przebiegu działu wodnego. Tym niemniej można stwierdzić, że na tym terenie od południa strefa wododziałowa przebiega przez obszar Rowu Kłodnicy, następnie przebiega po kulminacjach Wzgórz Kochłowickich, a dalej kieruje się na Obniżenie Kochłówki oraz Wzgórza Chorzowskie, następnie wkracza na Wyżynę Miechowicką i Siemianowicką<ref>Cecylia Karaś-Brzozowska, Charakterystyka geomorfologiczna Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Warszawa 1960. s.218</ref>.Po opuszczeniu Wyżyny Śląskiej dział wodny wyraźnie skręca na wschód, w kierunku Zawiercia. Na krótkim odcinku rozgraniczającym zlewnie Brynicy i Małej Panwi, z uwagi na podmokły charakter terenu, ma on przebieg niepewny. Następnie linia rozgraniczająca dorzecze Wisły i Odry przybiera generalnie kierunek południkowy, a na północ od Koniecpola opuszcza tereny województwa śląskiego. Na odcinku tym występuje wiele podmokłych miejsc, zwykle z siecią rowów melioracyjnych. Na tego typu terenach funkcjonują tzw. bramy w dziale wodnym, są to miejsca, w których ciek, kanał lub rów, przecinają topograficzny dział wodny.
 
Przez województwo śląskie przebiega również europejski dział wodny między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i zlewiskiem Morza Czarnego. Europejski dział wodny wyznaczają kulminacje Beskidu Żywieckiego, które w województwie śląskim jednocześnie stanowią granicę państwową pomiędzy Polską i Słowacją. Do zlewiska Morza Czarnego należy niewielki fragment znajdujący się w południowej części województwa (na południe od Istebnej), odwadniany przez Czadeczkę wraz z Krężelką. Potok Czadeczka wypływa ze źródeł usytuowanych w Koniakowie-Wyźrana na południowo-zachodnich stokach góry Ochodzitej. Początkowo płynie na zachód, a po około 4 km skręca łagodnym łukiem w kierunku południowym. W swym górnym i środkowym biegu Czadeczka przejmuje wody wielu uchodzących do niej bezimiennych potoków, zarówno z prawej jak i z lewej strony. Ich długość najczęściej osiąga kilkaset metrów a najdłuższe nieco przekraczają granicę 1 km. Dopiero w dolnym odcinku do Czadeczki uchodzą prawobrzeżne Potoki: Słowiokowski i Bilkowski a także lewobrzeżny Potok Gorzałków. Zaledwie na około kilometr przed opuszczeniem granic Polski do Czadeczki z lewej strony uchodzi największy jej dopływ Krężelka. Wypływa ona ze źródeł zlokalizowanych w rejonie tzw. Kiczorek Śląskich. Podobnie jak Krężelka także i Czadeczka na całej swej długości przejmuje wody wielu krótkich, bezimiennych potoków. Z bardziej znaczących dopływów należy wymienić lewobrzeżny Potok Sołowy oraz prawobrzeżny Mały i Wielki Potok<ref>Mapa hydrograficzna, arkusz Wisła. M-34-86-B, Warszawa 2003.</ref>.

Wersja z 10:56, 6 mar 2014

Rys. 1. Wody powierzchniowe w województwie śląskim: 1 – europejski dział wodny, 2 – dział wodny I rzędu, 3 – cieki powierzchniowe, 4 – zbiorniki wodne, 5 – granica województwa śląskiego, 6 – dorzecze Dunaju (zlewisko Morza Czarnego), 7 – dorzecze Odry (zlewisko Morza Bałtyckiego), 8 – dorzecze Wisły (zlewisko Morza Bałtyckiego).

Współczesny układ sieci rzecznej jest wynikiem wielu procesów geomorfologiczno-geologicznych. Województwo śląskie odznacza się znacznym zróżnicowaniem topograficz-nym, co bezpośrednio wpływa na urozmaicenie powierzchniowej sieci hydrograficznej (rys. 1). Położenie w strefie krajobrazu staroglacjalnego decyduje o stosunkowo nikłym udziale wód w powierzchni ogólnej obszaru, tym niemniej urozmaicenie i wzrost powierzchni wodnej zapew-niła wielowiekowa działalność o charakterze antropogenicznym, której skutkami jest wiele sztucznych elementów powierzchniowej sieci hydrograficznej. Obszar województwa znajduje się w zlewisku Oceanu Atlantyckiego, a konkretnie zlewisk dwóch mórz śródziemnych: Bałtyckiego i Czarnego. Grunty pod wodami powierzchniowymi na obszarze województwa ślą-skiego łącznie zajmują 18 462 ha, co stanowi zaledwie 1,5% jego powierzchni[1].

Działy wodne i podział hydrograficzny

Przez teren województwa śląskiego przebiega z południa na północ dział wodny między dorzeczami Wisły i Odry, należącymi do zlewiska Morza Bałtyckiego. Wisła oraz jej dopływy odwadniają tereny o powierzchni około 5459,9 km²(44,3% powierzchni województwa), natomiast dorzecze Odry w granicach województwa śląskiego zajmuje 6848,9 km², co stanowi około 55,5% jego powierzchni. Pozostałe tereny należą do dorzecza Dunaju – odwadniane są za pośrednictwem Czadeczki i jej dopływów do Morza Czarnego. Powierzchnia zlewni Czadeczki na terenie Polski wynosi 24,3 km². W południowej części województwa (na wschód i północ od Istebnej), dział wodny I rzędu stanowią wzniesienia Beskidu Śląskiego, a linię tą wyznaczają: Koczy Zamek (846 m n.p.m.), Tyniok (891 m n.p.m.), Ganczorka (909 m n.p.m.), Karolówka (931 m n.p.m.), Beskidek (795 m n.p.m.), Mrózków (816 (891 m n.p.m.) oraz Kiczory (990 m n.p.m.). Następnie na odcinku nieco ponad 10 km linia rozdzielająca dwa największe dorzecza w Polsce pokrywa się z granicą państwową pomiędzy Polską i Republiką Czeską. Ponownie na teren województwa śląskiego opisywany dział wodny wkracza w okolicy szczytu Małej Czantorii i biegnie dalej na północ, z niewielkimi odchyleniami w kierunku zachodnim i wschodnim. Na wielu odcinkach środkowej części województwa śląskiego utożsamianego z Wyżyną Śląską z uwagi na znaczne zaburzenia pierwotnego ukształtowania terenu oraz wysoki stopień zabudowy obszaru, dział wodny ma charakter niepewny i linia ta jest trudna do wyznaczenia a na niektórych odcinkach praktycznie niemożliwa[2].W wyniku osiadania terenu oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej nastąpiły wyraźne zmiany przebiegu działu wodnego. Tym niemniej można stwierdzić, że na tym terenie od południa strefa wododziałowa przebiega przez obszar Rowu Kłodnicy, następnie przebiega po kulminacjach Wzgórz Kochłowickich, a dalej kieruje się na Obniżenie Kochłówki oraz Wzgórza Chorzowskie, następnie wkracza na Wyżynę Miechowicką i Siemianowicką[3].Po opuszczeniu Wyżyny Śląskiej dział wodny wyraźnie skręca na wschód, w kierunku Zawiercia. Na krótkim odcinku rozgraniczającym zlewnie Brynicy i Małej Panwi, z uwagi na podmokły charakter terenu, ma on przebieg niepewny. Następnie linia rozgraniczająca dorzecze Wisły i Odry przybiera generalnie kierunek południkowy, a na północ od Koniecpola opuszcza tereny województwa śląskiego. Na odcinku tym występuje wiele podmokłych miejsc, zwykle z siecią rowów melioracyjnych. Na tego typu terenach funkcjonują tzw. bramy w dziale wodnym, są to miejsca, w których ciek, kanał lub rów, przecinają topograficzny dział wodny.

Przez województwo śląskie przebiega również europejski dział wodny między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i zlewiskiem Morza Czarnego. Europejski dział wodny wyznaczają kulminacje Beskidu Żywieckiego, które w województwie śląskim jednocześnie stanowią granicę państwową pomiędzy Polską i Słowacją. Do zlewiska Morza Czarnego należy niewielki fragment znajdujący się w południowej części województwa (na południe od Istebnej), odwadniany przez Czadeczkę wraz z Krężelką. Potok Czadeczka wypływa ze źródeł usytuowanych w Koniakowie-Wyźrana na południowo-zachodnich stokach góry Ochodzitej. Początkowo płynie na zachód, a po około 4 km skręca łagodnym łukiem w kierunku południowym. W swym górnym i środkowym biegu Czadeczka przejmuje wody wielu uchodzących do niej bezimiennych potoków, zarówno z prawej jak i z lewej strony. Ich długość najczęściej osiąga kilkaset metrów a najdłuższe nieco przekraczają granicę 1 km. Dopiero w dolnym odcinku do Czadeczki uchodzą prawobrzeżne Potoki: Słowiokowski i Bilkowski a także lewobrzeżny Potok Gorzałków. Zaledwie na około kilometr przed opuszczeniem granic Polski do Czadeczki z lewej strony uchodzi największy jej dopływ Krężelka. Wypływa ona ze źródeł zlokalizowanych w rejonie tzw. Kiczorek Śląskich. Podobnie jak Krężelka także i Czadeczka na całej swej długości przejmuje wody wielu krótkich, bezimiennych potoków. Z bardziej znaczących dopływów należy wymienić lewobrzeżny Potok Sołowy oraz prawobrzeżny Mały i Wielki Potok[4].

  1. Rocznik statystyczny województwa śląskiego 2012, Katowice 2012. s. 84.
  2. Podział hydrograficzny Polski. Część II. Mapa 1:200 000, Warszawa 1980.
  3. Cecylia Karaś-Brzozowska, Charakterystyka geomorfologiczna Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Warszawa 1960. s.218
  4. Mapa hydrograficzna, arkusz Wisła. M-34-86-B, Warszawa 2003.