Biała: Różnice pomiędzy wersjami

Z IBR wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Autorzy: dr hab. prof. UŚ Mariusz Rzętała, dr Robert Machowski Kolejnym większym dopływem Wisły w tej części Województwo Śląskie|województwa ślą...")
 
(UWAGA! Zastąpienie treści hasła bardzo krótkim tekstem: „[http://ibrbs.pl/mediawiki/index.php/Zlewnia_Bia%C5%82ej Zlewnia Białej]”)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Autorzy: [[dr hab. prof. UŚ Mariusz Rzętała]], [[dr Robert Machowski]]
[http://ibrbs.pl/mediawiki/index.php/Zlewnia_Bia%C5%82ej Zlewnia Białej]
 
Kolejnym większym dopływem Wisły w tej części [[Województwo Śląskie|województwa śląskiego]] jest rzeka Biała  o powierzchni zlewni wynoszącej 139,1 km2<ref>Podział hydrograficzny Polski..., s. 924.</ref> i długości 28,6 km <ref> R. Gloc, G. Strycharz, Mapa hydrograficzna woj...</ref>. Bierze ona początek ze źródła zlokalizowanego na wysokości około 1000 m n.p.m., na północno-wschodnich stokach Beskidu Śląskiego, w okolicy [[Szczyrk|Szczyrku]]. W źródłowym odcinku o długości około 3 km rzeka płynie z zachodu na wschód. W Wilkowicach położonych na południe od [[Bielsko-Biała|Bielska-Białej]] rzeka przyjmuje kierunek północny, który generalnie utrzymuje aż do ujścia do Wisły<ref>Mapa hydrograficzna w skali 1 : 50 000, arkusz M-34-75-C Bielsko-Biała, Warszawa 2003.</ref>. W strefie ujściowej przebieg koryta Białej został sztucznie zmieniony i współcześnie uchodzi ona do Wisły około 800 m poniżej jej dawnego ujścia. Biała na całej długości przejmuje wody wielu dopływów. Największe z nich to: Mesznianka, Białka, Olszówka, Straconka, Kamieniczanka, Niwka, Potok Starobielski, Krzywa oraz Kromparek.
 
Średnie roczne przepływy Białej na posterunku wodowskazowym zlokalizowanym w Czechowicach–Bestwinie kształtują się na poziomie 3,27 m3/s<ref>D. Absalon, A. T. Jankowski, M. Leśniok, Komentarz do mapy hydrograficznej w skali 1:50 000, arkusz M-34-75-A Czechowice-Dziedzice, Warszawa 2003.</ref>.
 
Stan jakościowy wód powierzchniowych w beskidzkiej części województwa śląskiego generalnie jest konsekwencją małej, bądź umiarkowanej antropopresji. Parametry fizyko-chemiczne wód są odzwierciedleniem przekształceń wynikających z obecności rolnictwa skupionego głównie w obrębie dolin rzecznych, a także terenów [[Urbanizacja|zurbanizowanych]] większych ośrodków miejskich takich jak [[Żywiec]] i Bielsko-Biała. Podobne parametry fizyko-chemiczne posiadają wody innych beskidzkich dopływów Wisły np. Brennicy na całej długości, Iłownicy do Czechowic-Dziedzic, Soły zasadniczo na całym odcinku w zasięgu województwa śląskiego.
 
==Przypisy==
<references/>

Aktualna wersja na dzień 09:05, 9 mar 2018